Keď Boh spieva, že ľúbi SLOVENSKO.

 

Pieseň „V dolinách“ ma sprevádzala od detstva a priznám sa, nemala som ju rada. Zmenila som však názor. Chcem sa podeliť prečo a ako.

 

Po rokoch som si ako veriaca uvedomila viaceré obrazy, metafory z tejto piesne, ktoré priam biblickým jazykom opisujú, ako Slovensko vyzerá v túžbach a v srdci TOHO, ktorý ho stvoril.

 

Môj syn si ju teraz cvičí do hudobnej školy a ja sa z toho teším. Nedávno som mala chuť si ju spievať s ním.

Začala som si spievať, pri časti „V dolinách – ľudia nemajú zamknuté brány, majú tam srdcia čisté a vľúdne ako prúdy riek“ som mala oči plné slz a časť: „Je to Slovensko čarovné, hrdé, MAM HO RÁD“, som už nedospievala. To už som bola ponorená v OTCOVOM srdci a Jeho láske k našej krajine. Vnímala som, že TOTO NESPIEVAM JA, ale spieva BOH o SLOVENSKU. Zostala som v úžase, nad Jeho vášňou a láskou a nad tým, že mi dovolil nazrieť do JEHO srdca. Neskôr som si uvedomila, že je to jedna z odpovedí na moju stálu prosbu, že Ho chcem poznať viac, a chcem poznať Jeho srdce a to, na čom MU záleží. Po tejto skúsenosti mám istotu, že Pán naozaj robí a urobí ABSOLÚTNE všetko, čo sa dá pre požehnanie našej krajiny, ale potrebuje k tomu Teba a mňa, lebo to nechce nemôže robiť sám.

 

Uvedomujem si parádnu vec, že každý raz keď sa táto pieseň hrá, ide do éteru a do sŕdc krásny obraz o tom, aký môžeme na Slovensku byť. „V dolinách - kvitne kvet, ktorý lásku nám dáva, jeho jas v tmavom ráne vždy svieti ako brieždenie“, „v domoch pieseň /chvála/ znie“, pokojne ju môžeme nazvať prorockou piesňou, aj keď ju asi nenapísal kresťan.

Podobne skvelá je aj slovenská hymna, ktorá volá k prebudeniu národa.. verím, že TO NAJLEPŠIE náš národ ešte len čaká, Boh to má pripravené, a potrebuje tu mať pripravený ľud, ideme do toho ?

Pre zaujímavosť, ak ste sa nezamysleli a nehľadali v texte V DOLINÁCH biblické paralely skúste. Je ich viacero a sú krásne.

 

Karol Duchoň - V Dolinách

 

V dolinách – kvitne kvet, ktorý lásku nám dáva

jeho jas v tmavom ráne vždy svieti ako brieždenie

V dolinách – lesný med vonia viac ako tráva

na svahoch túlia sa ovčie stáda

V domoch pieseň znie

 

V dolinách – Človek sám svoju prírodu chráni

Každý strom, každá lúka na stráni je náš vzácny liek

V dolinách – ľudia nemajú zamknuté brány

Majú tam srdcia čisté a vľúdne ako prúdy riek

 

Je to kraj kde prísne štíty hôr

Ticho dolín múdro strážia

Pokým slnka lúč zazvoní

Na jarné zvonce ovčích stád

Je to kraj kde ráno vstáva skôr

Kde sa drevo z hory tíško zváža

Je to Slovensko čarovné hrdé

Mám ho rád

 

autor: Ľubka Šebeňová

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť